Grepi.al - Platforme e sigurte per shitje dhe blerje online
Në kohën e fluturave

Libra dhe CD / Letërsi e Huaj

Në kohën e fluturave

nga Botimet Dudaj

1.000 Lekë

Eshtё 25 nёntor, 1960, dhe tri motra tё bukura janё gjetur pranё Jeep-it tё tyre tё shkatёrruar nё fund tё njё humnere rreth 150 kёmbё tё thellё nё bregdetin verior tё Republikёs Dominikane. Gazeta zyrtare shtetёrore e raporton vdekjen e tyre si aksidentale. Ajo nuk pёrmend qё njё motёr e katёrt jeton ende. Nuk shpjegon gjithashtu qё motrat ishin midis krerёve opozitarё tё diktaturёs sё Gjeneralit Rafael Leonida Trujillo. Dhe nuk kishte pёrse ta bёnte kёtё. Tё gjithё i njihnin Las Mariposas-Fluturat.

Nё kёtё roman tё jashtёzakonshёm, zёrat e katёr motrave – Minervёs, Patrias, Maria Teresёs, dhe tё mbijetuarёs, Dedesё – flasin pёrmes dekadave pёr tё rrёfyer historitё e tyre, nga kordelet e flokёve dhe sekreteve tё fshehura te kontrabanda e armёve dhe torturat e burgut, dhe pёr tё pёrshkruar tmerret e pёrditshme tё jetёs nёn sundimin e Trujillo-s. Nёpёrmjet artit dhe imagjinatёs magjike tё Julia Alvarez-it, Fluturat e martirizuara jetojnё pёrsёri nё kёtё roman kuraje, dashurie, dhe kostoje njerёzore tё shtypjes politike.

“Njё tablo e mahnitshme dhe e fuqishme e historisё sё njё familjeje dhe njё kombi”.

-THE DALLAS MORNING NEWS

“Njё roman i mrekullueshёm dhe prekёs… Njё histori magjepsёse kuraje, patriotizmi dhe devotshmёrie familjare”.

-PEOPLE

Julia Alvarez u largua nga Republika Dominikane për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 1960, në moshën dhjetëvjeçare. Ajo është autore e gjashtë romaneve, dy librave joletrarë, tri përmbledhjeve me poezi, dhe të tetë librave për fëmijë dhe adoleshentë. Punët e saj kanë korrur kudo vlerësime të mëdha, përfshirë Latina Leader Award-in në Letërsi në vitin 2007 akorduar nga Instituti i Kongreseve Hispanike Caucus, në vitin 2002 Çmimin e Trashëgimisë në Letërsi, në vitin 2000 zgjidhet Gruaja e Vitit nga revista Latina, dhe përfshihet në programin e Librarisë Publike të Nju Jorkut për vitin 1996 “Dora e Poetit: Dorëshkrime Origjinale nga 100 Mjeshtra, nga John Donne-i te Julia Alvarez-i”. Shkrimtare me banim në Middlebury College, Alvarez-i dhe bashkëshorti i saj, Bill Eichner, themelojnë në Alta Grasia një qendër artesh në formën e një kafeneje letrarësh, në vendlindjen e saj, në Republikën Dominikane.